Al-Sat Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

‘’Al 5’e, sat 5’e kalır bir şey.’’

Al-Sat Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Ticaretin, akla gelen ilk kuralı al-sat yaparak para kazanmaktır. Bu konudan bahsetmişken, bazılarını diğer makalelerde okuduklarınıza benzer şekilde anlatacağım. Pekala, haklı olarak, diğer makalelerdeki gibi yazacağınıza göre, neden onları okuyarak zamanınızı boşa harcayacağınızı söyleyeceksiniz. Aslında kendi hayatımda yaşadığım, savaştığım, kaybettiğim, kazandığım, üzüldüğüm, sevdiğim her şeyden edindiğim deneyimleri, tıpkı kalemim gibi yüzeysel olarak kısa ve özlü, tuhaf bir anlatımla sizlere anlatmaya çalışacağım.

Al-Sat Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

  • Sermaye
  • Tecrübe

Yaşadığımız zamanlarda para almak gerçekten zor. "Ekmek aslanın ağzında" diyerek büyüyen biri olarak ... Bugün "Ekmek aslan midesinde" diyorum.

Bu ne demek?

Cevap: Simülasyon sanatıdır. Tanıkta hata yok. Aslanın ağzından ekmeği çıkarmak ne kadar zor Yaşadığımız dönemde artık ekmeği aslanın ağzından değil midesinden almamız gerekiyor. Onu ağzından çıkarmak imkansız olduğunda, aslanın ağzına elimizi koyduğumuzu ve bu ekmeği midesinden aldığımızı ve kolumuzun düzeleceğini hayal edin. Hayal etmesi bile korkunç!

"'Rızkın 10'da 9'u ticarettedir." Ticaret yapmak zordur, ancak çok para kazanmak istiyorsanız, zengin olmak istiyorsanız ticaret yapmanız gerekir. Yine, size bir ticaret örneği daha vermek istiyorum.

''Karnını doyurmak istiyorsan yap sat, para kazanmak istiyorsan al sat.''

Sevgili okurlar, gelelim yavaş yavaş asıl konumuza. Al-sat yaparak para kazanmak istiyorsanız;

  • Ürünleri, piyasa değerinin altında almaya çalışın
  • Ürünleri alırken defolu ve hatalı olmamasına dikkat edin
  • Sirkülasyon yapabileceğiniz ürünler seçin
  • Müşteri memnuniyetine önem verin, kalıcı olun
  • Bulunduğunuz piyasayı yakından takip edin

Günümüzde para, satarken değil, alırken kazanılıyor. Rekabetin ve enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir ülkede mal aldığınızda mutlaka kazanırsınız. Satın aldığınız malları piyasa değerinin altında satmak için daha az çaba harcarsınız. Piyasa değerinin altında ürün almak tabi ki kolay değil, piyasadaki tecrübenize bağlı, hangi ürünü alacağınızı bilmeniz gerekiyor. Doğru ürünleri bulan çoğu alıcı, daha sonra satın aldıkları ürünlerin kusurlu olduğu ortaya çıkarsa, ürünü ücretsiz satarak kar elde etmek bir yana, ürünü satamazlar, hatta para kaybederler. Pazarınızı yakından takip ederek, örneğin kurs boyunca iyi çalışmış bir öğrenci ihtiyaç duyacağı ürünleri stoklayarak pazarın ihtiyaçlarını en uygun fiyatlarla karşılayabilirsiniz. Ürünlerinizin arkasında durarak ve kaliteyi en uygun fiyata satarak müşteri memnuniyetini de sağlamış olursunuz. Bu, piyasada kalıcı olmanızı sağlar. Pazarlanan ürünler hem ciro yaratır hem de müşterilerinizin ihtiyaçları en yüksek oranda ürünleri almalarını sağlar. Alt başlık olarak kullandığım favori kelimeme geçelim ...

''Al 5'e , sat 5'e kalır bişey.''

Şimdi diyeceksiniz ki;

Alıp 5'e satıp 5'e ne kalır ki?

Örneğin; 120 gün vade ile 100.000 TL'ye A ürününü satın aldınız. Nakit olarak 100.000 TL'ye müşterinize sattınız. Aldığın paraya sattın, parayı nasıl kazandın. Sana söyleyeyim. Cebinizde ürün alırken 100.000 TL'niz yoktu. 100.000 TL çek verdin. Ödeme gününde 120 gün sonra, bu ürünü aldığınız fiyattan satmak, hem pazara girdiniz hem de kasanızda para kalmadı, şimdi 100.000 TL'niz var ve çeki ödemek için 120 veya 90 gününüz var. Şimdi sevgili okurlar, elinizde 100.000 TL var. Hadi, bize 1.000.000 liraya mal veren adamdan peşin mal alalım. Şimdi, aynı maldaki adamdan nakit aldığımızda, en azından atlayacak. Bu sefer aynı ürünü 90.000 TL'ye aldık. Tekrar kârla satarsak 10.000 TL kâr elde ederiz. Çek günü için daha da fazla. Kaç kez çek gününe çevirirsek, maddi bir kazanç olur. Manevi kazanç söz konusu olduğunda, sermayemize göre belirli bir müşteri grubunun ihtiyaçlarını karşıladığımız için artık pastadan kalıcı bir pay alacağız.

Bak, kasamızda hiç paramız yoktu, ikimiz de bir müşteri bağladık ve yazar kasamız pozitifti. Belki bunu okuyup anlamayanlar vardır. Müşteriye nasıl hakim oluruz. Kendi sektörümde yaşadığım bir olayı kısaca anlatacağım. Bir gün bir müşteri beni aradı ve 10.000 LED modülü istedi. Bizimkinden daha büyük bir LED istasyonun ürünü henüz piyasaya çıkmadı. İthalatçı firma mallarını bekliyor. Hisse senetlerinin olmadığını biliyorum, piyasayı iyi takip ettim. Sermayemin sahip olabileceği kadar, ithal fiyatları da olsa uygun fiyatlarla pazardan modüller topladım. Elbette serbest piyasa, herkesin her müşteriye malzeme satmasıdır. Tabii ki 10.000'e bir, 5.000'e bir, 2.000'e bir vb. Ürünlerimi sattım. Şirketimden daha büyük bir ithalatçı LED ışıklarını getirdi. Sosyal medyada, kitle gruplarında vb. Paylaşım. Fiyatları benim satış fiyatlarımın altında olmasına rağmen kendini önemli ölçüde satamadı. Fiyatları benim satış fiyatlarımın altında olmasına rağmen kendini önemli ölçüde satamadı.


Ziyaret Etmek İçin Buraya Tıklayın

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
0