Apple’dan Google’a engel: IP adresine erişemeyecek

Apple’dan Google’a engel: IP adresine erişemeyecek

Apple’dan Google’a engel: IP adresine erişemeyecek

İOS 14.5 için ilk beta bu ayın başlarında yayınlandı. Güncellemenin en önemli özelliği, yüz maskesi takılı olarak Apple Watch'u kullanarak iPhone'un kilidini açabilmesidir. Ancak iOS 14.5'te ortaya çıkan bir başka önemli özellik keşfedildi. Apple, yeni sürümde kilit işlevine ek olarak gizliliğe de odaklanıyor.

Bu özellik sayesinde, Google IP adresinize erişemeyecek. Google'ı iOS 14.5'ten engelleyin İOS ve iPadOS için Safari, ziyaret ettiğiniz site şifreleri veya kredi kartı numaralarını çalabilecek şüpheli bir site içeriyorsa sizi uyaracak "Sahte Site Uyarısı" adlı bir özelliğe sahiptir.

Apple, bu özelliğin çalışması için web sitesinde, "Safari, sitenin sahte olup olmadığını kontrol etmek için sitenin adresini temel alan bilgileri Google Güvenli Tarama'ya gönderebilir."

Google hangi siteyi ziyaret etmeye çalıştığınızı bilmese de işlem sırasında IP adresinizi toplayabilir. Ancak, iOS 14.5'ten itibaren, Safari "bilgi sızıntısı riskini azaltmak için hizmetin Apple sunucuları tarafından sağlanmasına aracılık ettiği için artık bu mümkün olmayacak.

Apple, iOS 14.5 çalıştıran iPhone ve iPad kullanıcılarına değerli güncellemeler sunmaya hazırlanıyor. Ayrıca bu özelliklerin şu anda beta aşamasında olduğu ve yakında son kullanıcı ile buluşacağı da unutulmamalıdır.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0