Bilim İnsanları, Jüpiter'in 40 Yıldır Cevabı Aranan Gizemini Çözdü

Londra Üniversitesi Akademisi ve Çin Bilim Akademisi ortaklığıyla yapılan bir çalışma sonucunda, Jüpiter'de ortaya çıkan X-Işını aurora'larının gizemi çözüldü. Aurora'ların gezegenin manyetik alanında oluşan titreşimlerden kaynaklandığı sonucuna varıldı.

Bilim İnsanları, Jüpiter'in 40 Yıldır Cevabı Aranan Gizemini Çözdü

Evrenin bir gizemi daha aydınlandı. Bilim adamları nihayet Jüpiter'in on yıllardır süren bir gizem olan X-ışını aurorasını nasıl istikrarlı bir şekilde ürettiğini anladılar. X-ışınları, yüklü iyon parçalarının gezegenin atmosferiyle etkileşimi tarafından tetiklenen görünür ve görünmez ışık patlamalarının bir parçası olarak ortaya çıkar.

Kuzey ülkelerinin daha soğuk aylarında görülen Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) gibi Dünya'da da benzer durumlar vardır. Ancak Jüpiter'in aurora'sı Dünya'nınkinden çok daha güçlüdür ve yüzlerce gigawatt enerji açığa çıkarabilir. Jüpiter'in kuzey ve güney kutuplarından gelen bu enerji, dünyadaki herkes için yeterli enerjiyi üretmeye yetecek kadar güçlüdür.

Aurora'ların kaynağı 40 yıl sonra bulundu:

Londra Üniversitesi Akademisi (UCL) ve Pekin’de bulunan Çin Bilim Akademisi’deki bilim insanlarından oluşan bir ekip, bu aurora’ların nasıl oluştuğunu 40 yıl sonra çözdü. Bilim insanları, X-ışınlarının, Jüpiter'in kuzey kutbundan güney kutbuna uzanan, dikey döngüler halinde gezegeni çevreleyen manyetik alan çizgilerinde oluşan düzenli titreşimlerle tetiklendiği sonucuna vardılar.

Jüpiter'in manyetik alan çizgilerinin düzenli olarak titreşmesinin nedeni henüz belli değil ancak titreşimlerin güneş rüzgarından veya gezegenin bu manyetik alan tarafından kontrol edilen manyetosferindeki yüksek hızlı plazma akışlarından kaynaklanabileceğine dair teoriler mevcut. Jüpiter'in manyetosferinin Dünya'nınkinden yaklaşık 20.000 kat daha güçlü olduğu biliniyor.


Ziyaret Etmek İçin Buraya Tıklayın

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0