Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, bir markanın, ürünün veya hizmetin radyo, televizyon, mobil cihaz ve bilgisayar gibi dijital platformlarda pazarlanmasıdır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Günümüzde Marka, Ürün ve Hizmet Pazarlaması; geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama gibi iki ana kategoriye ayrılmıştır. Geleneksel pazarlama, hedef müşterilere ulaşmak için doğrudan veya dolaylı yöntemler kullanır. Bu yöntemler oldukça basit ve anlaşılırdır. Sadece para yatırmanız, bir dizi işlemi tamamlamanız ve sonuç almanız gerekir. Ancak son yıllarda neredeyse her şey değişti ve bu değişim geleneksel pazarlamayı da etkiledi. Geçmişte başarılı olan geleneksel pazarlama yöntemleri, karmaşık ancak internetin sunduğu muazzam fırsatlarla dolu günümüz pazarında artık etkili değil.

Geleneksel pazarlama düşüşe geçerken, markaların artık hedef kitlelerine ulaşmak ve yeterince rekabetçi olabilmek için çok güçlü bir internet varlığı kurması ve sürdürmesi gerekiyor. Bu nedenle dijital pazarlama, geleneksel pazarlamadan daha önemli hale geldi. Elbette bu, geleneksel pazarlamanın değerini tamamen kaybettiği anlamına gelmez. Ancak yakın gelecekte geleneksel pazarlamanın yerini neredeyse tamamen dijital pazarlamanın alacağı aşikar bir gerçektir.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha değerli dijital pazarlama yöntemleri var mı? Bu sorunun cevabı büyük ölçüde markanızın çalışması ve hedef kitlesi ile ilgilidir. Tıpkı geleneksel pazarlamada olduğu gibi, dijital pazarlamada da belirli kanallar vardır ve bunları ne kadar profesyonelce kullanırsanız, o kadar başarılı olabilirsiniz. Pazarlamada başarı, sürekli olarak daha fazla kar elde ederek hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

1. E-posta Pazarlama (E-Mail Marketing)

Dünyadaki hemen hemen tüm markalar, diğer iletişim bilgilerinin yanı sıra müşteri e-posta adreslerini de toplar. E-posta pazarlama, yüzde binlerce yatırım getirisi (ROI) sağlayan en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir. E-posta ile pazarlama nasıl çalışır? E-posta ile pazarlama, e-posta adresi olan potansiyel müşterilere, özellikle de mevcut müşterilere markalar, ürünler ve hizmetler hakkında e-postalar göndermektir.

2. Tıklama Başı Ödemeli Reklam (PPC Advertising)

Amacı, tıklama başına ödeme reklamları, özellikle arama motoru sonuç sayfalarında ve web sitesi yayıncıları tarafından satılan özel alanlarda yayınlamaktır. Tıklama Başına Ödeme'nin kısaltması olan PPC, bizim dilimizde "Tıklama Başına Ödeme" olarak adlandırılmaktadır. Hedef kitlenize çok kısa sürede ulaşabilen bu dijital pazarlama kanalı, aynı zamanda en çok kullanılan kanallardan biridir.

Tıklama başına ödeme reklamını nasıl yaparım?

Dünyada en çok kullanılan tıklama başına ödeme reklam aracı Google Adwords olup hemen hemen tüm platformların sunduğu bir seçenektir. Ayrıca sitenin reklam alanı herhangi bir alet kullanmadan kiralanabilir.

3. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Yatırım getirisi en yüksek dijital pazarlama kanalı olarak kabul edilen Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Optimizasyonu'nun kısaltmasıdır. Arama motoru sonuç sayfalarında alakalı anahtar kelimelerin aranması, ilk sırada yer alarak organik ziyaretçi trafiği elde etmeyi amaçlamaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nasıldır?

Bir arama motoru bir anahtar kelime için arandığında, en üstte algoritmasıyla en alakalı web sitesini görüntüler. Bu nedenle, çoğu arama motoru, önce arama motorunun algoritmasına en uygun olan web sitesini ziyaret eder. Arama motorlarının tıklama başına ücret almadığı web siteleri veya benzerleri potansiyel müşterileri ücretsiz olarak çeker. Bu nedenle SEO, web sitesini arama motoru algoritması için optimize ederek yapılır.

4. Görüntülü Reklamcılık (Display Advertising)

Birçok kişi blogları, forumları ve diğer ilginç veya yararlı web sitelerini ziyaret eder. Dijital pazarlama uzmanları, üçüncü taraf web sitelerine resim reklamlar yerleştirerek potansiyel müşterilere ulaşabilir.

Görüntülü reklam nasıl yapılır?

Potansiyel müşteriler tarafından ziyaret edildiği düşünülen sitelerin tüm sayfalarında, markalar farklı resim reklamları veya sadece ilgili sayfalarda görüntüleyebilir. Resim reklam örnekleri arasında afişler, etkileşimli reklamlar, video reklamlar, geçiş reklamları, yer paylaşımları ve bir açılış sayfasına bağlanan diğer her türlü görüntülü reklam yer alır.

5. Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)

Sosyal medya, dijital pazarlamacıların markalar, ürünler ve hizmetler konusunda potansiyel müşterilere ulaşması ve mevcut müşterilerin sadakatini artırması için mükemmel bir kanaldır. Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) ile doğrudan ve doğrudan hedefleme yöntemleriyle geniş bir potansiyel müşteri yelpazesine ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması (SMM) nasıl yapılır?

Arama motorları gibi sosyal medya kanallarının kullanıcı sayısı da her geçen gün artıyor. Birçok marka, sosyal medya müşterilerinin sürekli büyüdüğünü ve dijital pazarlamaya daha fazla yatırım yaptığını belirtiyor. Ancak hedef kitlesine en etkili ve verimli şekilde ulaşmak için sosyal medya platformlarının doğru kullanılması gerekiyor.


Ziyaret Etmek İçin Buraya Tıklayın

Tepkiniz Nedir?

like
3
dislike
0