Facebook yapay zeka teknolojisinde sınırları zorluyor

Facebook, yapay zeka teknolojisi için önemli bir eşiği geçmeye çalışıyor. Yapay zeka veya AI dediğimiz teknolojiler, programcıların algoritmaları sayesinde yeni şeyler öğrenebilir. Kısacası bu sistemlerin gelişimi, arkasındaki ekibe bağlıdır. Facebook, kendi kendine öğrenen bir yapay zeka geliştirmeyi başardı. Böylelikle şirket insana olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor.

Facebook yapay zeka teknolojisinde sınırları zorluyor

Facebook, öğrenen yapay zeka için ilk adımı attı

Facebook, yeni geliştirilen AI algoritmasındaki etiketlerle insanları öğrenmenin ötesine geçmeyi başardı. Sosyal medya devi, AI algoritmasının kendi kendine öğrenmesine izin vermeye çalışıyor. Bu nedenle, Seer (Self-SupERvised) algoritmasında bir milyardan fazla Instagram gönderisi kullanıldı.

Kullanılan yapay zeka teknolojisi, bu görüntülerden hangisinin birbirine benzediğine karar verdi. Bir AI algoritmasıyla ilgili en ilginç şey, başka bir algoritmanın varlığını çözebilmesidir. İzleyiciye bu sefer kedi etiketleri kullanılarak az sayıda fotoğraf gösterildi. Algoritma, hatalı etiketlemeyi fark etti ve arkasında başka bir algoritma olduğunu anlayabildi.

Büyük ABD üniversitelerinden bilim adamları da Facebook'un yapay zeka ile yaptığı bu deneye tanık oldu. Facebook'un bilim bölümünün başkanı olan bilim adamı Yann LeCun, bu yapay zeka teknolojisiyle bağımsız olarak öğrenme yeteneğini bir devrim olarak nitelendirdi.

LeCun, 1 milyar Instagram gönderisinin rastgele seçildiğini ve yapay zekanın çalışmasını kolaylaştırmak için basit görsellerin bile kullanılmadığını açıkladı. Facebook'un bilim bölümünün başkanı LeCun, yapay zeka ve makine öğrenimi alanında ABD'nin önde gelen bilim adamlarından biridir.

LeCun'a göre, etiketlerle yapay zeka öğrenmek insanlığın ilerlemesi için çok yorucu. Yapay zeka öğrenimi, metinlerin dilini algılamak ve tercüme etmek için halihazırda kullanılıyor. Bununla birlikte, LeCun'a göre, görüntüleri tanımlamak ve bunları yapay zeka ile gruplamak, metinleri tanımlamaktan daha karmaşık. Öte yandan, Seer bu konuda önemli bir gelişmeye yol açmıştır.

Seer Yapay Zeka, tıpkı insan beyni gibi nesneleri ve görüntüleri birbirine bağlayarak çalışır. Büyük bir sinir ağı gibi, bu yeni yapay zekanın rakiplerinden daha fazla bilgi işlem gücüne ihtiyacı var. Görüntüleri tanımak ve öğrenmek, onları birbirleriyle ilişkili olarak sınıflandırmak, onları ilk kez kullandığınızda değildir. Önceden bir İspanyol girişimi olan Qbo, öğrenme yeteneği geliştiren robotlara verdi. Aslında bu robotlar edindikleri bilgileri paylaşabiliyorlardı.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0