Girişimcilik sürecinin aşamaları Nelerdir? Girişimcilik Nedir? Başarılı Girişimci Nasıl Olunur?

Bu günlerde kesinlikle birçok insanın takip etmek istediği ve potansiyel vaat ettiğini düşündüğü bir proje var. Dünyanın önemli yerlerine ulaşan birçok insan bu fikirleri hayal gücünün ötesinde uygulamayı başarmıştır.

Girişimcilik sürecinin aşamaları Nelerdir? Girişimcilik Nedir? Başarılı Girişimci Nasıl Olunur?

Bu günlerde kesinlikle birçok insanın takip etmek istediği ve potansiyel vaat ettiğini düşündüğü bir proje var. Dünyanın önemli yerlerine ulaşan birçok insan bu fikirleri hayal gücünün ötesinde uygulamayı başarmıştır. Ancak, bu tür projeleri ve iş fikirlerini hayal eden çoğu insan, birçok nedenden ötürü sadece hayal edebilir ve istenen başarıyı elde edemez. Zor bir süreç olmasına rağmen başarılı insanlara kendi fikirlerini geliştirip geliştirenlere girişimci denir. En basit ifadeyle girişimcilik, toplumun ihtiyaç ve eksikliklerinin iyi analiz edilmesi ve bu durumlara, yani hayallere çözüm getirecek fikirlerin rotasyonuna yönelik bir eylemdir.

Yaratıcı fikirler hayal eden bir kişinin girişimci olabilmesi için belirli niteliklere sahip olması gerekir. Başarılı örneklere dayanarak, girişimcilerin özellikleri arasında özgüven, analiz etme, hataları kabul etme, açıklık, yaratıcılık ve öngörü yer alır. Bu ve benzeri niteliklere sahip bir kişi, girişimcilik sürecinin başarılı bir şekilde geçmesi koşulunu karşılar. Ancak elbette bu tür işlevler tek başına bir girişimciliği başlatmak için yeterli değildir. Bunun için önce iyi bir fikir geliştirmelisiniz. Fikir, henüz keşfedilmemiş bir şeye veya mevcut bir konunun iyileştirilmesine dayanabilir. Ancak en önemli şey, bu fikrin nasıl hayata geçirileceğidir. Başarılı bir girişimci olmak için bu fikri nasıl ele alacağınızı dikkatlice seçmeniz gerekir. Bunu yaparken kaçınmanız ve özellikle yapmanız gereken birkaç püf noktası vardır.

1. Fikrin Uygulanabilirliğine Dikkat Edin

Gün içinde birçok insan harika fikirler buluyor. Ancak bunun olmamasının en büyük nedenlerinden biri, uygulanmamalarıdır. Başarılı girişimcilerin fikirlerini hayal eden ve analiz eden insanlar olduğunu biliyoruz. Ama sonunda, fikir yapılabilir olmalı. Bir fikrin uygulanmadan önce harika olabileceğini unutmayın, ancak bu süreçte hayal bile edemeyeceğiniz zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, fikrin uygulanabilir olup olmadığını tahmininizi analiz ettiğinizden emin olun. Kararlı adımlarla başlamak, sizi bir girişimci olarak başarıya giden yola çıkaracaktır.

2. Analiz Yapın

Girişimcilerin yaptığı en yaygın hatalardan biri, pazar analizi, potansiyel rakipler ve önerdikleri fikir eksikliğidir. Öncelikle fikrinizin faydası, hangi sorunları veya eksiklikleri gidereceği gibi konularda bir analiz yapın. Tabii bunun için pazar araştırmasına ihtiyacınız olacak. Fikrinizi sunacağınız bir pazar olup olmadığını veya onu yaratmak zorunda olup olmayacağınızı araştırmalısınız. Ayrıca görünen veya zaten orada olan rakiplerinize karşı hangi stratejiyi uygulamanız gerektiğini de düşünmelisiniz.

3. Gerçekçi Bir Plana Göre İlerleyin 

Asgari fırsatları sağladığı sürece herkes girişimci olabilir, ancak başarılı bir girişimci işe başlamadan önce gerçekçi bir plan izleyecektir. Başlangıçta yapacağınız iş için bir planınız olmalıdır. Bunu yazılı olarak sunmanız ve bir başvuru yapmanız çok faydalı olacaktır. Size göre tüm teknik konuları da bu plana eklemelisiniz. Bu şekilde, ortaya çıkardığınız fikrin uygulanabilirliği ve dayanıklılığı hakkında da bir fikriniz olacak. Ayrıca gelişime göre fikir oluşturmada kullanılan planı güncellemeniz gerekecektir. Böylelikle ortaya çıkacak sorunların daha kolay üstesinden gelerek pazara uyum sağlayabilirsiniz.

4. Profesyonel Yardım Almaktan Çekinmeyin

Girişimcilik fikrini getiren kişinin omuzlarında proje imajı görünse de, tüm başarılı girişimciler ihtiyaç duyduklarında profesyonellerden destek almaktadır. Bu destek, ihtiyaç duyulan her alanı kapsayabilir. Örneğin en önemli konulardan biri olan mali ve hukuki konularda mutlaka faaliyet göstereceğiniz ülkenin hukuk sistemini bilen bir uzmandan yardım almalısınız. Farkında bile olmadan yaptığınız küçük bir hata, tüm çabalarınızı boşa harcayabilir. Ayrıca, zayıf olduğunu düşündüğünüz insanlardan yardım aradığınızdan emin olun. Örneğin, müşteri ilişkileri konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip değilseniz, bu alandaki bir uzmanın görüşleri, potansiyel müşterilere geri bildirim vermenize yardımcı olabilir.

5. Tecrübeli Olduğunuz Bir Alana Girin

Girişimcilik sıfırdan başlıyor gibi görünse de deneyim sahibi olduğunuz bir alana geçmek her zaman daha iyidir. Bu durum aslında fikrinizin uygulanabilir olup olmadığı ile yakından ilgilidir. Sizden uzak bir alan için ortaya koyduğunuz bir fikrin geleceğini tahmin edemeyebilirsiniz, ancak bildiğiniz ve deneyimlediğiniz bir alanda uyguladığınız projeleri kolaylıkla halledebilirsiniz. Durum böyle olmasa bile, yanınızda girmek istediğiniz alan hakkında bilgisi olan biri olmalıdır. Hiç tanımadığınız bir sektöre girerken danışabileceğiniz biri varsa, ek zorlukların üstesinden gelmek daha kolay olabilir.

6. Sermayenizi Doğru Kullanın

Birçok başarılı girişimci, dar bir bütçeyle hayallerinin peşinden gitmeye başladıklarını söylüyor. Ancak iyi yaptıkları şey, sınırlı bütçelerinden en iyi şekilde yararlanmaktır. Yeni girişimcilerin yaptığı en yaygın hatalardan biri sermayenin kötüye kullanılmasıdır. Nasıl bir iş planı varsa, her girişimcinin de bir harcama planı olmalıdır. Projeniz ile ilgili olmayan gereksiz harcamalardan ve yatırımlardan kaçınmalısınız. Sermaye planınıza göre uygun şekilde dağıtılır ve doğru yerlerde kullanılırsa sizi başarıya götürecek adımlardan biri bu olacaktır.

7. Daima Bir Çıkış Planınız Olsun

Çıkış planı fikri, girişimciliğin ruhu ile ters düşüyor gibi gözükebilir. Aslında birçok girişimci de bunu böyle değerlendiriyor. Fakat burada önemli olan, projeyi oluşabilecek herhangi bir soruna karşı hazırlamaktır. Büyük emekler harcayarak başladığınız projeden zararla ayrılmak istemezsiniz. Bunun için her duruma yönelik bir planınız olmalı. Önemli olan projeden alabileceğiniz en fazla verimi alıp, zararı en aza indirebilmektir. Her duruma hazırlıklı olmanız gerekiyor. Ayrıca bir çıkış planı yaptıysanız, gerçekleştirmek isteyeceğiniz diğer fikirleriniz için de potansiyel bir gelecek yaratmış olursunuz.


Ziyaret Etmek İçin Buraya Tıklayın

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
0