Grip Aşısı Yaptırmak Doğru Mu?

Grip Aşısı Yaptırmak Doğru Mu?

Grip Aşısı Yaptırmak Doğru Mu?

Grip aşısı tüm aileler için iyi bir fikirdir. Gribe neden olmaz ve çocukların ve ebeveynlerin hastalanmasını önleyebilir. Grip, soğuktan daha kötüdür ve bir kişiyi bir hafta veya daha uzun süre hasta edebilir. 6 aylıktan küçük bebekler aşı yapılamaz. Bununla birlikte, ailedeki ebeveynleri, bakıcıları ve daha büyük çocukları grip aşısı olursa, bebeğin korunmasına yardımcı olur. Bu önemlidir çünkü bebekler gripten daha fazla sağlık riski altındadır.

Grip aşısını kimler yaptırmalı?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 6 aylıktan büyük herkesin grip aşısı yaptırmasını önermektedir.

Bu, özellikle grip nedeniyle sağlık sorunları açısından daha yüksek risk altında olan kişiler için önemlidir:

  • 6 aydan 4 yaşına kadar tüm çocuklar (6 aylıktan küçük bebekler de yüksek riskli gruplar olarak kabul edilir ancak grip aşısı yapılamaz)
  • 65 yaş üstü insanlar
  • Gebe olan, hamile kalmayı planlayan, yeni doğum yapmış veya grip mevsimi sırasında emziren tüm kadınlar
  • Bağışıklığı ilaçlardan veya hastalıklardan daha zayıf olan herkes (HIV enfeksiyonu gibi)
  • Bakımevleri gibi uzun süreli bakım tesislerinde yaşayan insanlar Kalıcı hastalığı (astım veya diyabet gibi) olan herkes (yetişkinler, ergenler ve çocuklar)
  • Düzenli olarak aspirin alan ve grip riski olan ve Reye sendromundan muzdarip çocuklar veya ergenler Yüksek risk grubundaki herhangi birinin bakıcısı veya ailesi

Bazı durumlarda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başkalarının grip aşısı olmasını engelleyebilir:

Grip aşısına karşı şiddetli alerjik reaksiyon var Guillain Barry Sendromu Bunu yapmadan önce doktor tavsiyesini almak en iyisidir.

Grip aşısı türleri nelerdir?

Grip mevsiminde iki tür grip aşısı kullanılabilir. Her ikisi de dört tür influenza virüsüne direnebilir: Enjeksiyon iğnesi grip aşısı Burun spreyi, burun deliklerine sis püskürtülür Geçmişte burun spreyi aşısı yeterince güvenli olmadığı için çocuklara önerilmiyordu. Yeni sürüm düzgün çalışıyor gibi görünüyor ve çekilebilir. Bu nedenle doktorumuz çocuğun yaşına ve genel sağlığına göre her iki aşıyı aynı anda aşılayabilir. Burun spreyi sadece 2 ile 49 yaş arasındaki sağlıklı kişiler için uygundur. Burun spreyi yerine bağışıklığı zayıf veya belirli sağlık sorunları (astım gibi) olan hamile kadınların aşılanması önerilir. Doktorunuza, çocuğunuz için hangi aşının en iyisi olduğunu ve kaç doza ihtiyaç duyduğunu sorun.

Çocuklara grip aşısı ne zaman yapılmalıdır?

Grip mevsimi Ekim'den Mayıs'a kadar sürer. İdeal olarak, grip aşısının Ekim ayı sonundan önce mümkün olduğu kadar erken dönemde yaptırılması en iyisidir. Bu, vücuda kendini gripten koruması için zaman verir.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0