kodlamada Yapılmaması Gerekenler

Son yazımda temiz kodun neden önemli olduğunu, uzun vadede nasıl tasarruf sağladığını ve verimliliği artırdığını görüyoruz. Şimdi biraz temiz kodlamanın yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında konuşalım. Hiçbir yan etkisi olmayan temiz kodun düzgün disiplinini gerektirir...

kodlamada Yapılmaması Gerekenler

Son yazımda temiz kodun neden önemli olduğunu, uzun vadede nasıl tasarruf sağladığını ve verimliliği artırdığını görüyoruz. Şimdi biraz temiz kodlamanın yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında konuşalım. Hiçbir yan etkisi olmayan temiz kodun düzgün disiplinini gerektirir - yöntemleri, sınıfları, parametreleri ve yerel değişkenleri DataObject'lerde toplama. Kod, başlangıçta ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak çok farklı olabilir, ancak gerçek şu ki, kodunuzu temizlemeye başladığınızda bazen binlerce satırı yeniden yapılandırırsınız ve nihai hedefiniz tamamen kozmetiktir. Bu önemli bir ayrımdır, bazı kodları temizlemeyi bitirdiğinizde, başlamadan önce yaptığı şeyi tam olarak yapmalıdır. Burada en büyük disipline ihtiyacınız var, göze batan, bariz böcekler görseniz bile, temizlik sırasında onlara dokunmayınız.

Bunu akılda tutarak, bazı önemli yapılması ve yapılmaması gerekenler burada;

Yapılacaklar:

İnsanları gemiye alın. Temiz kod uygulamaları, herkes onları takip ederse en iyi sonucu verir, aksi takdirde zorlu bir savaş sizi bekliyor. Herkes neşeli trene bindiğinde, hile tabanının iyileşmeye başladığını izleyebilirsiniz.

İletişim kurmak. Programcı IDE'sini çalıştırmak istemiyor ve neye baktığını tanımıyor. Nezaket olarak ve ciddi birleştirme sorunlarından kaçınmak için lütfen geliştiricilere ne temizlediğiniz hakkında bilgi verin.

Yorumsuz kod için çalışıyoruz. Bazen yorumlar gereklidir, ancak yorum yapmanız gerekiyorsa, muhtemelen temiz kodu yazmayı başaramadınız.

Netlik için yeniden adlandırın. Bir değişkene bakıyorsanız ve adına dayalı olarak amacı hakkında hiçbir fikriniz yoksa, amacı açık olacak şekilde değişkeni yeniden adlandırın. Bir değişkenin amacı bir veya iki kelimeyle kolayca ifade edilemiyorsa, çok karmaşık bir kod karakteridir.

Çıkarmakta olduğunuz işlevleri satır içi veya sonlandırın. Bu, performansı etkilememek içindir - akışa eklenen bir yöntem veya işlev çağrısı, zamanlamayı değiştirerek biraz yavaşlatır, ancak özellikle zaman açısından kritik durumlarda. Bir yöntemin sonlandırılması veya bir işlevin kullanıma hazırlanması, derleyicinin herhangi bir performans sorununu tamamen azaltmasını sağlar.

Kapsamı koru. Veri sınıflarını çıkararak, değişkenlerin kapsamını değiştirmeden yöntemleri çıkarırsınız. Bunu yapmak akışı değiştirir, yan etkilere neden olur ve hatalara neden olur.

Veri sınıflarını kullanın. Yöntemleri çıkarmaya başladığınızda, parametre listesinin büyümeye devam ettiğini göreceksiniz, bu yerel değişkenleri ve parametreleri veri sınıflarına koymaya başlayın. Bir parametreli yöntemler kabul edilebilir, ikisi nadiren gerekçelendirilir ve diğer her şey saf kod değildir.

Büyük prosedür yöntemlerini / işlevlerini kendi sınıflarına dönüştürün. Bu, yöntem parametrelerini düşük tutarak temizlemeyi çok daha kolaylaştırır ve bu yöntemdeki tüm yerel değişkenlerin yeni sınıftaki alanlara dönüştürülmesine izin verir (kapsamın hatırlanması gerekir).

Ünite testi. Şimdi, daha büyük kod parçalarını, test edilmesi daha kolay olan daha küçük bir parçaya böldünüz. Bu tür köklü değişiklikler yapmak için ihtiyacınız olan güven budur, daha fazla test daha sağlıklı kod anlamına gelir.

Yapılmaması Gerekenler

Akışı değiştir. Kod akışını değiştirmek, kodlamanın ortadan kaldırmadığı en önemli şeydir. Akışı değiştirdiğinizde, değişiklikleriniz artık kozmetik olmaktan çıkar ve tehlikeli hale gelir. Akışı değiştirerek hatalar oluşturduğunuzda, düzeltmeleri son derece zor hale gelir.

Eski kod yorumladı bırakın. Bu sürüm kontrolü ne için? Temiz kod işleminde asla kod hakkında yorum yapmayın, yorumları yeniden düzenleyin, yeniden adlandırın, yedekleyin ve silin.

En bariz hataları bile düzeltin. Not alın ve mümkünse hatayı tartışmak için orijinal geliştiriciyle iletişime geçin. Ancak, hiçbir koşulda kodunuzu temizlerken bu hatayı düzeltmemelisiniz, çünkü bir ana kuralı çiğnerseniz akışı asla değiştirmeyin. Temizliği bitirdikten ve akışın değişmediğinden emin olduktan sonra uzaklaşabilirsiniz.


Ziyaret Etmek İçin Buraya Tıklayın

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
0