Merkez Bankası’nın Bugünkü Faiz Artırma Kararı, Kripto Para Piyasalarını Nasıl Etkiler?

Şimdiye kadar faiz her zaman döviz, işsizlik ve ekonomik faaliyet ile ilişkilendirildi. Günümüzde ülkemizde çok büyük bir yatırımcı kitlesine sahip olan kripto para birimleri artık bu kararlardan etkilenecek boyutlara ulaştı.

Merkez Bankası’nın Bugünkü Faiz Artırma Kararı, Kripto Para Piyasalarını Nasıl Etkiler?

Kripto paraların son dönemde ülkemizin ekonomik gündeminde önemli noktalardan biri haline geldiğine şüphe yok. Aslında 2017'den beri ekonomideki kripto para birimlerinin nasıl değerlendirileceğine dair tartışmalar var. Vergilendirme biz küçük yatırımcılar için önemli bir nokta olsa da, daha geniş bir şekilde baktığımızda işler daha da karmaşık hale geliyor.

Para Politikası Kurulu'nun 18 Mart 2021 tarihli toplantısında faiz artırımına karar verildi. Faiz oranlarının yükseldiği bir ortamda insanlar yatırımlarını gizlemek ve faizden yararlanmak istiyor. Milyon TL ile kurduğunuz şirketten aylık getiri 15K TL değilse, parayı faiz oranına yatırmak akıllıca bir karar olarak kabul edilir.

Not: Burada yazanlar bir yatırım tavsiyesi değildir.  

|Alternatif Maliyet ve Kripto Para İlişkisi

Ülkemizde ekonomik sorunlarımızın çoğunu herkes anlarsa çözebilecek iki kavram vardır. Birincisi fırsat maliyeti ve ikincisi bileşik faizdir. Önce bu kavramları açarsak, genç okurlarımıza özellikle fayda sağlayacaktır.

Fırsat maliyeti, hareketin bir sonucu olarak yapmamayı seçtiğiniz en iyi alternatifin israfıdır. En azından iş departmanlarında bir konuyu açıklamak için kullanılan tanım budur. Bunu bir örnekle detaylandıralım. Akşam oynayacaksınız ve League of Legends ile GTA V arasında seçim yaptınız. Seçmediğiniz bir oyundan alacağınız keyif bir fırsat maliyetidir.

Aynı mantık, ticari karar vermede önemli bir rol oynar. Genel olarak, fırsat maliyeti olarak seçilen öğe faizdir. Şimdi bir önceki milyon liralık yatırım örneğimize geri dönelim. 15.000 kazanan biri için. Faizden ayda 12 bin lira verecek bir iş bulmak akıllıca değil. Lire. Faiz oranları düşük olsaydı, daha fazla kazanmak isteyen birinin yatırım yapması gerekecekti çünkü fırsat maliyeti de düşecekti. Bileşik faiz ise yinelenen faizdir, kazandığınız geliri bahis oranlarında olduğu gibi katlarız.

|O Zaman Faizi En Aşağı Çekelim?

Ne yazık ki, faiz oranlarını düşürmek her zaman mümkün olmuyor. Türkiye'nin cari açığı ciddi şekilde kötüleşti ve bu açığı kapatmak için ülkemize borcumuzu kapatmak için döviz çekmemiz gerekiyor. Bu amaçla, yabancı yatırımcıları çekme ilgisi Türkiye'de bir yatırım olarak kullanılmaktadır.

Ekonomiyi etkileyen birçok farklı faktör olsa da, burada "diğer her şey eşittir" anlamına gelen Ceteris Paribus prensibine göre çalışıyoruz. Faiz oranı ne kadar yüksekse, parasını mevduatta tutan kişi o kadar çok yastığın altına saklıyor, yabancı yatırımcılar o kadar fazla. Ekonomi politikasının amacı, mükemmel dengeyi bulmak ve mümkün olan en büyük faydayı elde etmektir.

|Kripto Bunun Neresinde?

Mevcut koşullarda kripto para birimleri, faizin yarattığı güçlü fırsat maliyetini aştığına inanılan en önemli alternatiflerden biri olarak görülüyor. Piyasada artış ve kripto para birimi fiyatlarında artış bekleyen kişiler yatırımlarını bu alana yönlendirebilirler. Üstelik bu aşamada döviz gibi kripto işlemleri bir anlam ifade etmiyor ve vergi sistemi henüz kurulmamış.

Burada bir diğer önemli nokta da kullandığımız itibari para birimi. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi para birimi Türk lirasıdır. Öte yandan, kripto para birimleri için temel ölçü birimi aslında USD, yani ABD Dolarıdır. Kurdaki bir artış TL'yi para birimine karşı güçlendirdiğinde, para birimindeki düşüş kripto para birimlerinin fiyatına yansıyor. Bu noktada, bir işletmenin rengini değiştirebilecek bir başka finansal yenilik, karmaşaya neden oluyor. Bunu bir sonraki başlıkta açalım.

|Kripto Paralar Faiz Geliri Sağlayabilir (ama riski de var!)

Kripto para satın aldıktan sonra her kripto para biriminin veya borsanın faiz geliri elde etmesi mümkün olmasa da kesinlikle mümkündür. Normalde döviz hesaplarımızdan faiz geliri elde edebiliriz, ancak oran çok daha düşük. Kripto paralar ise bu noktada biraz farklı özelliklere sahip. Genel resme baktığımızda piyasa durumuna göre 1-3 kat artabilir.

Bu durumu iki farklı senaryo ile açıklayalım. Diyelim ki dolar 7TL iken Atcoin denilen paradan 7k Lire aldınız. (Birisi Atcoin denen para harcarsa bana telif ücreti de gönderin.) İki ay sonra dolar 7,5 TL idi ve kripto paranız dolar karşısında% 20 değer kazandı. Ayrıca% 5 faiz kârı elde ettiniz. 9,450 liret alacaksın. Atcoin değerinin% 10'unu kaybetse bile dolar 6,5 TL'ye, paranız 6150 TL'ye düşüyor. Yatırım yaparken de bu fırsatları değerlendiriyorsunuz. Garantili faiz geliri halihazırda 225 TL'dir. Burada karar, insanların beklentileri ve risk almaları ile şekillenecektir.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0