PHP Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Web uygulama geliştirmede en çok kullanılan dillerden biri PHP programlama dilidir. Bu yazımızda PHP hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

PHP Nedir, Ne İçin Kullanılır?

PHP nedir?

PHP, 1994 yılında, Rasmus Lerdorf'un kişisel ana sayfasını korumak için kullandığı C dilinde birkaç Ortak Ağ Geçidi Arayüzü (CGI) programı yazdığı zaman kuruldu.

Rasmus daha sonra bunu web formlarıyla ve veri tabanlarıyla iletişim kuracak şekilde genişletti ve bu uygulamayı "Kişisel Ana Sayfa / Form Yorumlayıcı" veya PHP / FI olarak adlandırdı.

PHP (kısaca PHP: Hypertext Preprocessor), HTML içine gömülebilen, geniş bir kitle tarafından kullanılan, nesne yönelimli bir programlama dilidir.

PHP kodları sunucu tarafında çalıştırılır ve istemci bilgisayara HTML içerik olarak geri döner. 

PHP Nasıl Kullanılır ?

HP yazmak için önce yerel sunucu modüllerini bilgisayarınıza yüklemelisiniz. Bu modülleri tek bir pakette içeren birkaç hazır program vardır (örn. Apache, MySQL, PhpMyAdmin ...). Örneğin XAMPP ve WAMP Server olarak adlandırılan programlar bu amaçla hazırlanır ve birçok geliştirici tarafından tercih edilir. PHP yazılımı geliştiriyorsanız, En İyi 8 PHP Çerçevesi başlıklı makalemize göz atmanızı öneririz.

PHP Hangi Veritabanlarını Destekler?

PHP MySQL, SQLite, PostGreSQL, SyBase, IBM-DB2, Oracle, Mongo, dBase vb. Projelerinizde birçok popüler veritabanını kullanmanıza olanak sağlar.

PHP Kullanımı Neden Bu Kadar Yaygın?

İnsanlar programlama dillerini yalnızca yaygın kullanımları nedeniyle değil, aynı zamanda performans, web sitesi güvenliği, dilbilimsel bağımsızlık, maliyet etkinliği ve daha fazlası gibi diğer bazı faktörler nedeniyle de tercih ediyor.

PHP'nin tercih edilen programlama dili olmasının birçok nedeni vardır,

Dolayısıyla PHP açık kaynak kodlu bir programlama dili olduğu için gelişimine önemli bir katkı sağlar ve sürekli geliştirilerek devam ettirilir. Arkasındaki geniş topluluk sayesinde, yazılım geliştirme sürecinde ortaya çıkabilecek olası sorunlara çok kolay çözümler bulabilirsiniz.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0